Také občas přemýšlíte, čím zrovna teď zabavit děti? Mám dnes pro vás hudební hry, které to udělají za vás a zároveň vloží do mozaiky dětského rozvoje další kousek.
Hra Na sochy
Jedna z mých nejoblíbenějších hudebních her je hra Na sochy. Už jsem k ní vymyslela desítky variant, i když základ zůstává stejný – děti se při hudbě pohybují, a jakmile hudba přestane hrát, zkamení (nebo rychle vykonají zadaný úkol).
A jaké jsou ty varianty? Tak například:
- děti při hudbě postupně předvádějí zvířátka zvířátka (štěkají, mňoukají, lezou po čtyřech, plazí se jako hadi atd. – rozvíjí svůj hlásek, a při stopnutí hudby zkamení
- při hudbě létají jako ptáčci, při tichu se slétnou na drát (položíme na zem například švihadlo, nebo papírovou lepenkou nalepíme na zem čáru)
- při hudbě létají jako ptáci, při stopnutí hudby se sletí na určený strom (symbolizuje ho list pověšený na zdi, nebo držený jedním dítětem) – trénují poznávání stromů podle listů
- při hudbě tančí, při tichu musejí najít v prostoru zadaný obrázek (dají se takto trénovat noty, hudební nástroje, hudební skladatelé, prakticky cokoli)
- při hudbě tančí, při tichu se musejí pospojovat do určeného počtu (do dvojic, trojic, do skupinky po šesti apod.)
- při hudbě tančí a představují náladu skladby (například dupou při forte, běhají po špičkách při pianu apod.), při tichu zkamení
- při hudbě hrají na hudební nástroje, při tichu jsou zticha
- při hudbě tančí ve dvojici, při tichu si musí najít do dvojice někoho jiného
- při hudbě se procházejí, při tichu si lehnou na zem a dělají, že spí
- při hudbě tančí, při tichu musejí zkamenět a udělat co nejděsivější obličej atd.
Hra Na lesní orchestr
Až přijdetete s dětmi do přírody, nechejte je chvíli poslouchat zvuky kolem nich. Schválně kolik jich uslyší.
Následně si vyberte třeba pět zvuků, které budou patřit do vašeho lesního orchestru a zkuste je postupně napodobit.
Ke každému zvuku přiřaďte symbol:
- například list může symbolizovat vítr – jakmile zvedneme list, děti začnou fučet
- zpěv ptáků může symbolizovat peříčko
- ťukání datla kus kůry
- klacík zase může představovat vrzání větví
- šiška padání šišek ze stromů atd.
Nejprve si všechny zvuku s dětmi zkusíme a následně je rozdělíme na „nástroje“. Jedna skupinka bude foukat jako vítr, další bude pípat jako ptáci …
A koncert může začít. My budeme zvedat zvolené předměty a děti budou vydávat zvuky podle toho, který předmět právě zvedneme. A nemusíme zvedat předměty po jednom, ale můžeme jich zvednout hned několik.
Předměty si z vycházky můžete vzít do školky a les si připomenout i za špatného počasí, že si opět zahrajete na lesní orchestr.
Hra Cukr, káva, limonáda trochu jinak
Zahrajete si variantu hry Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum, jen místo cukru, kávy atd. budete zpívat libovolnou písničku. Kdykoli ji přerušte a otočte se. Děti se stejně jako v původní hře mají dostat až k vám, aniž byste je viděli se pohnout.
Hra A hop
A hop můžete hrát ve dvojici i ve velké skupině. Posaďte si děti do kroužku, každému dejte jen jeden kámen či jiný předmět a ten budou rytmicky posílat sousedovi.
Hra Na postřeh
Vezměte si dvě dvojice dvou různých předmětů. Každému předmětu přiřaďte rytmus a zvuk (tlesknutí, bouchnutí, plesknutí, ťuknutí apod.) a hudební hra může začít:
Další hudební hry
Obrovské množství hudebních her naleznete v knize Zdeňka Šimanovského Hry s hudbou a techniky muzikoterapie.
A nebo v mých pracovních listech:
Krásné hraní s hudebními hrami 🍀